Nationens hjälte berättar om förtroende när krisen slår till och vardagshjältar om den dagliga dialogen

Jag har denna vecka varit i Göteborg och deltagit på SABOs kommunikationsdagar. Konferensen inleddes av Lottie Knutsson, ni kommer väl ihåg henne? Hon den där fantastiska människan och informationschefen på Fritidsresor som blev nationalhjälte när den fruktansvärda tsunamin drabbade Sydostasien och orsakade tragedier i familjer runt om i världen, inte minst i Sverige . Hon blev en nationens hjälte och vann mångas förtroende med sina insatser i media. Hennes sätt att berätta om det hemska och ofattbara och samtidigt kunna förmedla vad som behövde göras gick rakt igenom tv-rutan. Efter det tänkte jag alltid först på Fritidsresor när en solsemester kom på tal. Lottie kom väl förberedd och påläst om allmännyttan till SABO:s konferens. Hon pekade på vårt samhällsansvar och menade att vi i grunden arbetar med förtroende. Hennes devis var ”förtroendearbetare förenen er” och menade att förmågan att fatta svåra beslut gav långsiktigt förtroende hos omgivningen. Lottie upprepade gång på gång att man som företag behöver öva på krishantering.

Jag fick även besöka några bostadsområden i Göteborg och slås som vanligt av alla våra vardagshjältar i verksamheten och/eller föreningslivet. De berättar hur de hjälper och stödjer barn och unga, om fotbollsplaner, fantastiska gårdar mellan husen och insektshotell (för växternas skull). De berättar om visioner för framtiden för att inge boende i utsatta bostadsområden hopp och framtidstro och om hur de på alla tänkbara sätt försöker hitta bra sätt att kommunicera med hyresgästerna för att ta reda på deras behov och synpunkter. Jag är stolt över alla vardagshjältar i branschen i allmänhet och inom Botkyrkabyggen i synnerhet. Ni är det som gör allmännyttan unik i hela världen. Ni jobbar i ögonhöjd med våra hyresgäster- nära, prestigelöst och engagerat.

Trevlig helg!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s