Vi måste bevaka vårt ansvar som fastighetsägare

En fastighetsägare har många olika roller. Förutom rollen att äga och förvalta en fastighet är man ofta också hyresvärd. Dessutom kan man vara arbetsgivare och byggherre. Till dessa olika roller finns det en rad regelverk kopplade, som handlar om fastighetsägarens ansvar. Som fastighetsägare ansvarar du för fastighetens tekniska standard och säkerhet. Du har även ansvar för hälsan och säkerheten hos dem som bor, arbetar och vistas i och omkring fastigheten. Fastighetsägaren ska dessutom själv kontrollera att gällande bestämmelser följs – så kallad egenkontroll.

De lagstadgade kontroller och regler som gäller för fastighetsägare är:

  • OVK – obligatoriska ventilationskontrollen
  • Hissar
  • Radon
  • PCB
  • Köldmediakungörelse
  • PBL – Plan- och Bygglagen

För att följa upp lagefterlevnaden för fastigheternas tekniska standard och säkerhet inom Botkyrkabyggens fastighetsbestånd så har vi ett ledningssystem som närmare beskriver vad som krävs av oss. I vår nya organisation så kommer PG Andersson på vår Tekniska avdelning att ha ansvaret för att med stöd av ledningssystemet bevaka kontroller och regler i vår förvaltningsverksamhet. Det innebär att han kommer att både följa upp, ge råd och meddela avvikelser i vår verksamhet.

Jag ser verkligen fram emot att PG ska komma igång med detta viktiga uppdrag!

Per-Gunnar_Andersson.jpg

Trevlig helg!

 

 

En kommentar Lägg till

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s