Glad Midsommar

Den här veckan har jag haft uppföljning med halva organisationen. Det var den sista omgången före semestern. Vi har haft fokus på den nya organisation som infördes i september förra året. Jag har kontinuerligt träffat alla områden/avdelningar fram till nu –  47 möten har det blivit på 9 månader. På dessa uppföljningar har grupperna redovisat det som är positivt, det som är negativt/oro, hur de hanterar risker och redovisat framgångsfaktorer. Det har varit mycket givande och eftersom jag kommit ut regelbundet till alla, så har det bäddat för bra samtal. Jag har även kunnat följa hur läget för våra olika avdelningar och affärsområden förändrats över tid i hela organisationen. Det som man varit orolig för eller negativ till har förändrats mest, eftersom det funnits flera åtgärder kopplade till delar av detta. Det positiva har kunnat bibehållas eller förstärkas genom att man har identifierat framgångsfaktorer. Efter sommaren fortsätter uppföljningen med regelbundna möten, då med fokus på att förstärka samarbetet mellan avdelningar inom företaget.

Med löften om regn, blåst och +12 grader från väder-appar, så har många säkert flexibel beredskap inför midsommarfirandet. I Botkyrka ordnas sedvanligt firande i bland annat Hågelbyparken och jag hoppas för alla barns skull att vädret blir drägligt. Tur att det finns ett stort tak där som kan skydda mot skurar.

Jag vill passa på att önska alla en riktigt trevlig helg och glad midsommar!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s